Місто емоцій

НЕЙМОВІРНА ІСТОРІЯ: МУЗЕЙ ЛЕСЯ КУРБАСА У САМБОРІ

Лесь Курбас – визначна постать в історії українського театру і унікальна в історії світового,а музей його імені став осередком культурно – театрального життя Самбора.

Мистецький музей Леся Курбаса створений, як філіал Національного музею у Львові.
Ідея створення його належала інтелігенції міста. Урочисте відкриття відбулося 25 лютого 1993 року у будинку-готелі, де він народився ,по вул. Сонячній, а сьогодні Курбаса 1.Від початку створення і по цей день музей очолює і розвиває п.Любов Тепла.
У 2001 році будинок-музей Леся Курбаса занесено до пам’яток історії національного значення, а з 1987 року це пам’ятка архітектури місцевого значення.

Музей розміщено у 3-х кімнатах. Матеріали експозиції знайомлять відвідувачів з роботою Леся Курбаса у театрах «Тернопільські театральні вечори», «Молодий театр», у мистецькому об’єднанні «Березіль».
За період відкриття музею відвідувачі мали можливість побувати на тематичних і мистецьких святах, вечорах пам’яті, літературно-музичних композиціях, виставках, урочистих академіях, які організував музей.
Відкрито 4 стаціонарні виставки про митця, серед них 2 художні: «Барикади театру і життя Л.Курбаса» 2001р. і «Театральний геній українського відродження» у 2013році. У 2017 році виготовлено нову пересувну художню виставку «Лесь Курбас- шлях до визнання».
Музей співпрацює з громадськими організіціями, творчими об’єднаннями, музеями Львова, Тернополя, Дрогобича, Борислава, Києва, налагоджено стосунки з науковцями соловецького музею.

Відбулися наукові конференції: « Людина, яка була театром» 1997року і «Народжений для театру” 2008 року, прочитано багато теоретичних лекцій у навчальних закладах. З нагоди святкування 130-річчя від дня народження Л.Курбаса проведено урочисту академію 13 березня 2017р. «Не відрікаюся від тебе, моя Вкраїно дорога» за участю науковців Львова і Самбора. Музей – учасник міжнародної науково-практичної конференції 2011р. та інших у 2007- 2013- 2016рр.
В процесі науково-дослідницької роботи зібрано матеріали про діяльність музичних діячів Самбірщини М.Магурського, Б.Торбу, Б.Терлака, Р.Паньківа, І.Чайку, О.Городиську, І.Скробала, окремі дослідження про акторку Ю.Кархут, режисерів Т.Підгаєвську, М.Крілевича.А також з історії діяльності музично-драматичного театру ім.І Франка у Самборі, літературно-музичного театру ім.Леся Курбаса при Самбірській ЦБС, окремі дослідження з історії створення українського театру, записано цикл передач по національно-патріотичному вихованні до 70-річчя УПА та історію створення і діяльності музею. Багато музейних матеріалів опубліковані на сторінках місцевих видань, висвітлені у передачах радіо «Поступ», використані для наукових досліджень учнями, студентами, науковцями.

Серед музейних пам’яток – світлина Л. Курбаса в гімназійному однострою 1907р., листівка – Л.Курбас у ролі Івана в «Осінній бурі» Войновича 1912р. світлина Л.Курбаса у ролі султана Гірея в «Марусі Богуславці» Старицького 1912р., портрет «Л.Курбаса з «Кобзарем» художника Я.Мацелюка 1987р., графічні портрети художників Є.Безніска і С. Муряша, портрет «Л.Курбас – погляд з-за куліс» 2010року художника В.Луціва, скульптурне погруддя М.Посікіри 1987р., рисунок І.Гайдука і Н.Лисикевич 1999р.,2006р., мистецькі полотна художників М.Яремківа, М.Фатич, О.Бігановського, В.Сорокіна, Л.Фринцко, Г.Прокоповича, Т.Ненюка, Г.Качмарик, світлини і з вистав та афіші 1933, 1946, 1955 років.

Фондова збірка музею нараховує 6 634 од. збереження.
За 2015-2016-2017рр. музей відвідали та взяли участь у масових заходах 8052 особи. Проведено 307 масових заходів: 53 виставки, 244 екскурсії, написоно 4 наукові дослідження, 3 літературно-музичні композиції, 14 передач, 12 лекцій, 11 публікацій.

За період відкриття музей відвідали делегації з багатьох міст України, а також з Польщі, Чехії, Австралії, Голандії, Словаччини, США.

За 2017 рік у музеї здійснено велику роботу.
Проведено 111 масових заходів, а саме: 19 виставок, 4 лекції, 8 масових заходів, 3 передачі, 4 публікації, надано практичну допомогу 58 особам. За рік проведено 77 екскурсій і ними обслужено 1277 осіб. З них платні 53 екскурсії – обслужено 957 осіб, безкоштовні 24 екскурсії– обслужено 320 осіб. Здано за рік 2228 гривень.

Музей взяв участь у обласному конкурсі мікропроектів і став переможцем у 2-х номінаціях, за що придбано ноутбук і принтер та виготовлено пересувну виставку « Лесь Курбас – шлях до визнання», яка була презентована у м.Самборі, Старому Самборі, у Терлівській школі 1-2 ступеню на Старосамбірщині.
Зібрано і зареєстровано за рік 50 музейних предметів. Робота музею висвітлювалась на сторінках друкованих видань «Новини Самбора», «Голос Самбірщини», у журналі «Місіонар», та у Фейсбуці .

Мистецький музей Леся Курбаса започаткував проект «Арт-Нагірне» з метою увіковічнення у пам’яті села Нагірне, в якому 12 років палає вогонь лемківської ватри, масово збираються переселенці з різних міст і сіл України, приїжджають з-за кордону.

(за “МИСТЕЦЬКИЙ МУЗЕЙ ЛЕСЯ КУРБАСА ВІДДІЛУ КУЛЬТУРИ САМБІРСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ.Мотиваційний лист”,та іншими матеріалами ,наданими директором музею Любов Тепла)

робочі дні понеділок-п”ятниця 9-18.у вихідні музей працює за замовленими екскурсіями

Maria Chubyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *